Současnost

4. říjen 2009 | 12.12 |

K výrazným změnám dochází ve vrcholných orgánech Junáka – v ústředním radě a v náčelnictvech. Výrazněji se prosazuje střední generace činovníků hlavně při přípravě nových stanov, což souvisí s možností návratu do světového skautského hnutí – do WOSM a WAGGGS. Připravují se dvě varianty stanov nazvané X a Y, upravuje se znění slibu. Na konci listopadu 1994 byl do hanácké metropole Olomouce svolán VII. mimořádný sněm Junáka, který měl hlavní úkol – projednat a schválit nové stanovy. Byla to zásadní změna, která zrušila náčelnictva (aniž by zrušila kmeny) a zavedla pouze jediný orgán – ústřední radu Junáka.

V dubnu 1995 uplynulo 50 let od zavraždění slezských Junáků. Od roku 1946 na hřebeni stoupajícím k Lysé hoře rostla na jejich památku kamenná mohyla. Těsně před tímto výročím byla mohyla vandaly poškozena, a tak došlo k její celkové úpravě a vztyčení pylonu se jmény hrdinů.

Mezinárodní společenství dospělých skautů a skautek IFOFSAG (od roku 1996 nový název se zkratkou ISFG) uspořádalo ve dnech 25. až 28. května 1995 evropskou konferenci v České republice. Do hotelu Sportcentrum v Brandýse n/Labem se sjelo 120 delegátů z celé Evropy.

Junák vstoupil VIII. sněmem v brněnském Stadiónu do nové etapy. 457 delegátů zvolilo dvaadvacetičlennou ústřední radu, která má nadále plnit nejen technické zajištění hnutí, ale pracovat i v oblasti výchovy. ÚRJ je doplněna dvěma zástupci kmene OS. Starostou byl opět zvolen br. Jiří Navrátil, náčelní ses. Hana Kvapilová a náčelníkem br. František Šmajcl. Náčelníkem oldskautů a oldskautek byl již před tím (29. dubna 1995) na 2. OS sněmu v Havlíčkově Brodě zvolen br. Ivo Slavíček.

24. dubna 1996 byl vyhlášen "Svojsíkův rok", ve kterém jsme si připomínali 120. výročí narození našeho zakladatele. Konaly se výstavy, soutěže, konference a také slavnostní koncert. Ve výroční den 5.září 1996 byla A.B.Svojsíkovi na budově bývalé Žižkovské reálky odhalena pamětní deska.

Další část naší historie bude zveřejněna po zpracování materiálů.